
Tradicijska kulturna baština Hrvata u BiH.

Prikaz elemenata nematerijalne kulturne baštine (NKB) na određenom lokalitetu.
Elementi NKB imaju svoje baštinike. Baštinici elemente NKB, koje su dobili u naslijeđe, promoviraju i prenose na mlade naraštaje. Mjesta na kojima se mogu vidjeti elementi NKB najčešće su neka događanja za prezentaciju tradicijske kulturne baštine ili festivali folklora. Festivali folklora obično se organiziraju na jednom mjestu i imaju svoje organizatore.
Dani kulturne baštine i identiteta Hrvata u Bosni i Hercegovini
Program se održava u sklopu obilježavanja međunarodnog dana nematerijalne kulturne baštine.
Mjesto održavanja: Široki Brijeg, od 19-24.studenog 2024. godine
19.11.2024 - Seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO-a
20.11.2024 - Kreativna radionica za djecu - Upoznajmo kulturnu baštinu svog zavičaja
21.11.2024 - 2. međunarodna-znanstveno-stručna konferencija - "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini (1. dan)
22.11.2024 - 2. međunarodna-znanstveno-stručna konferencija - "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini (2. dan)
23.11.2024 - Seminar folklora dinarske regije (1. dan)
24.11.2024 - Seminar folklora dinarske regije (2. dan)

Kreativna radionica za djecu
Kreativna radionica za djecu "Upoznajmo kulturnu baštinu svog zavičaja". Cilj radionice je upoznavanje s elementima kulturne baštine svog zavičaja na praktičan, kreativan i djeci zanimljiv način.
Mjesto održavanja: Široki Brijeg, u srijedu 20. studenoga 2024. godine u Galeriji Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru
Traje 90 minuta i namijenjena je za uzraste od prvog do petog razreda osnovne škole. Radionica se održava u sklopu Dana kulturne baštine i identiteta Hrvata u BiH.

DTKB: Seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje kulturne baštine
U Mostaru održan seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO-a u organizaciji Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine i Anke Raič, međunarodnog facilitatora za UNESCO-ovu Konvenciju o očuvanju nematerijalne kulturne baštine
Mjesto održavanja: Mostar, 10. studenoga 2024. godine na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru
Voditeljica seminara Anka Raič pojasnila je mogućnosti za unaprjeđenje aktivnosti i umreženosti sudionika u očuvanju, prijenosu i povećanju vidljivosti elemenata nematerijalne kulturne baštine u BiH s praktičnim primjerima na području Hercegovačkoneretvanske županije. S područja ove županije već je upisan jedan element na globalnu listu UNESCO-a i to “Konjičko drvorezbarstvo”.

Znanstveno-stručni skup „Digitalizacija, arhiviranje i očuvanje kulturne baštine – 2021.“, Široki Brijeg,
Programska orijentacija: Prezentacija međunarodnih trendova, UNESCO preporuka, digitalnih tehnologija i projekata koji se baziraju na očuvanju, digitalizaciji i arhiviranju kulturne baštine.
Mjesto održavanja: Široki Brijeg, Kino dvorana "Borak", 30. listopada 2021. Organizator: Društvo za DTKB
Partner: UNESCO - Suorganizatori: Sekcija CIOFF®-a BiH i UHAKUD u BiH

Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Hercegovac iz Širokog Brijega
HKUD Hercegovac Široki Brijeg je društvo Županije Zapadnohercegovačke. Osnovano je 1996. godine sa sjedištem u Širokom Brijegu.
HKUD Hercegovac na sceni je postavio više tradicijskih običaja od kojih se posebno izdvaja „Križanje duvana u Hercegovini“, „Čuparina vune“ i „Svadbeni običaj – dolazak mlade“.

Večeri folklora Sveti Ante čuvaj Vrila naša, Dobrič, Široki Brijeg
Festival folklora pod nazivom Večer folklora Sveti Ante čuvaj Vrila naša održava se početak lipnja u mjestu Dobriču u Gradu Širokom Brijegu u organizaciji HKD Vrila i partnera.
Na festivalu koji je održan 8. lipnja. 2019. predstavili su se: HKD Vrila Široki Brijeg, HKD Mokro iz Širokog Brijega, HKUD Herceg Stjepan Buna iz Mostara, KUD Srce Zagore iz Kaštela iz Hrvatske, vokalna etno skupine Sinovi Hercegovine iz Širokog Brijega i diplar Stole Damjanović iz Biograca iz Širokog Brijega.
Područje Dobriča i ostalih sela širokobriješke Župe Mostarski Gradac bogato je kulturno, povijesno, prirodnim naslijeđem.

Kulturno-umjetničko društvo Mokro Široki Brijeg
KUD Mokro Široki Brijeg, osnovano je 2000. godine sa sjedištem u mjestu Mokro u Širokom Brijegu. Ima oko sto članova razvrstanih u više sekcija.
Prezentira tradicijske plesove ** trusu, ** taraban, ** trojanac i ** kolanje. Plesovi su ukomponirani s tradicijskim pjevanjima ** gange, ** bećarca, ** putničke pjesme, ** brojkavice, ** čobanske pjesme i ** svatovske pjesme.
Na nastupima se redovito svira na tradicijskim glazbalima diple i gusle. Postavili su više običaja na sceni od čega se posebno ističe „Kosidba“, „Običaj prošnje djevojke“, „Običaj svatova“ i „Običaj cine“.

Božićno silo u Grudama
Božićno silo u Grudama, održava se svake godine krajem prosinca u organizaciji udruge Davorija iz Gruda.
Na ovom festivalu redovito se predstavljaju različiti oblici tradicijskog pjevanja gange kao i sviranja na tradicijskim glazbalima diplama i guslama.
Festival je održan 21. prosinca 2019. godine pod nazivom „VIII. Božićno silo Grude“.

Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Tihaljina
Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Tihaljina iz Tihaljine iz Gruda ili skraćeno HKUD Tihaljina iz Tihaljine iz Gruda, osnovano je 2011.
Na nastupima promoviraju i tradicijska pjevanja ** gangu, ** bećarac, ** putničku pjesmu, ** svatovske pjesme i ** čobanske pjesme. Od tradicijskih glazbala posebno njeguju sviranje na ** diplama i ** sviranje kao i ** pjevanje uz gusle.
Organizatori su festivala folklora „Tialjsko silo“ koji se održava 20. srpnja svake godine počevši od 2011.

Državna smotra izvornog folklora Hrvata u BiH
Državna smotra izvornog folklora Hrvata u BiH već duži niz godina održava se u Mostaru u prvoj polovici mjeseca svibnja u organizacijii UHAKUD BiH
Više podataka o ovom festivalu može se naći na stranicama organizatora UHAKUD u BiH na Internet mrežnom mjestu uhakud.info i stranicama suorganizatora Hrvatske kulturne zajednice u FBiH na Internet mrežnom mjestu hkzufbih.org.
Suorganizator smotre je i Hrvatska kulturna zajednica u FBiH. Ovaj festival ima tradiciju dužu od dvadeset godina.

Hrvatsko kulturno društvo Vrila Široki Brijeg
Hrvatsko kulturno društvo Vrila Široki Brijeg ili skraćeno HKD Vrila Široki Brijeg korijene rada vuče od polovine prošlog stoljeća.
Istražuje i promovira tradicijsku kulturnu baštinu širokobrijeških sela Župe Mostarki Gradac u koju spadaju Dobrič, Donji Gradac, Gornji Gradac, Gostuša, Grabova Graga i Provo. Ima oko sto članova razvrstanih u nekoliko sekcija.
U nastupima redovito promovira elemente nematerijalne kulturne baštine iz svog kraja

Cilj
Povećanje vidljivosti i dostupnosti kulturne baštine kroz predstavljanje njenih elemenata i baštinika kao pozitivnih promotora kraja iz kojeg dolaze i baze za gospodarski samoodržive projekte.
Vizija
Kulturna baština je pozitivni izvor nadahnuća i kreativnog stvaralačkog rada u životnoj svakodnevnici. Dobili smo je od svojih predaka i trebamo je u punini prenijeti svojim nasljednicima.
Korišteni resursi
Društvo za DTKB osigurava centralni tehnički sustav i stručnjake za tehničke resurse i primjenu UNESCO-ovih preporuka i konvencija a UHAKUD u BiH mrežu suradnika, baštinika, na terenu.
Institucije akademske i kulturne zajednice - podupiratelji




Materijali i obrasci
Pridružite se stotinama profesionalaca koji pomažu u prikupljanju, obradi i očuvanja podataka o tradicijskoj kulturnoj baštini.